Pielęgnacja włosów latem - o czym warto pamiętać?

/ 20 czerwca 2022

W gorące miesiące skupiamy się przede wszystkim na ochronie skóry przed słońcem, ale czy równie dużą uwagę poświęcamy włosom? Latem narażone są one na wpływ wielu negatywnych czynników, które mogą prowadzić do przesuszenia, matowienia lub utraty koloru. Sprawdź, jak skutecznie się przed tym chronić!

Jak działa na włosy słońce?

Największym zagrożeniem podczas upalnych dni jest oczywiście słońce, które niszczy aminokwasy białek i włókna keratynowe, będące budulcem włosów. To prowadzi do ich osłabienia, przesuszenia i większej łamliwości. Kolejny negatywny efekt działania promieni słonecznych to płowienie lub żółknięcie włosów czy charakterystyczne letnie pasemka, które - choć mogą wyglądać ładnie - w rzeczywistości powstają pod wpływem utleniania melaniny i uszkodzenia kory włosów.

Jak działa na włosy słona i chlorowana woda?

Kolejnym czynnikiem wpływającym negatywnie na kondycję włosów jest woda - ta morska sprawia, że łuski włosa rozchylają się, a jego kora jest odsłonięta i bardziej narażona na zniszczenie. Z kolei chlorowana woda w basenie i zawarte w niej związki chemiczne wypłukują ochronną warstwę hydrolipidową włosa i wysuszają kosmyki, które stają się sztywne, matowe oraz bardziej podatne na łamanie.

Jak dbać o włosy latem? Pielęgnacja i ochrona

Podczas gorących miesięcy pamiętaj przede wszystkim o odpowiedniej pielęgnacji: stosuj kosmetyki zawierające filtry UV. Najlepiej sprawdzą się dedykowane linie produktów na lato, takie jak Keune Care Sun Shield, których głównym zadaniem jest właśnie ochrona włosów przed wpływem różnego rodzaju czynników atmosferycznych. Jeśli chcesz cieszyć się mocnym kolorem przez letnie miesiące i zapobiegać płowieniu włosów, doskonale sprawdzi się Keune Care Color Brillianz. Z kolei utracone białka keratyny odbuduje Keune Care Keratin Smooth, najlepsze do pielęgnacji włosów zniszczonych. Ważne, żeby w każdym przypadku stosować zarówno szampon, jak i odżywkę, a dodatkowo raz w tygodniu również maskę lub serum - w ten sposób masz gwarancję, że włosy będą odpowiednio nawilżone, odżywione i chronione przed zniszczeniem.

Nie zapominaj również o ochronie. Noś nakrycia głowy, nie susz włosów na słońcu, a po kąpieli w morzu czy w basenie opłucz je w słodkiej wodzie lub umyj delikatnym szamponem. Mniej narażone na działanie promieni słonecznych będą też związane kosmyki: w upalne dni spinaj je w kok, zwłaszcza jeśli są wilgotne po kąpieli. W miarę możliwości zrezygnuj z suszarki i prostownicy, a także z chemicznych zabiegów fryzjerskich, które mogą dodatkowo osłabić włosy.

Pielęgnacja włosów latem - o czym warto pamiętać?